Tu jesteś: Start » Kredyty hipoteczne - najnowsze informacje » Zmiany w prawie nieruchomościowym: zmniejszy się ryzyko zatrudniania pośredników i zarządców
  • Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
2017-05-22

Zmiany w prawie nieruchomościowym: zmniejszy się ryzyko zatrudniania pośredników i zarządców

Nadszedł czas pozytywnych zmian na rynku nieruchomości. Po ponad 3 latach od deregulacji zawodów pośrednika i zarządcy, konsumenci zyskają potrzebną im ochronę przed naciągaczami. Zapewnić ją ma znowelizowana Ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Już za trzy miesiące (1 września 2017 r.) w życie wejdzie nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami, która ma ułatwić rzetelne wykonywanie swojej pracy przez pośredników i zarządców nieruchomości, chroniąc jednocześnie interesy konsumentów.

Od momentu deregulacji obu wymienionych zawodów (co nastąpiło 1 stycznia 2014 r.) konsumenci musieli godzić się z ryzykiem zatrudniania osób, które nie posiadały odpowiednich kompetencji. Dochodzenie swoich racji w przypadku sporów utrudniał brak ustawowych definicji związanych z wykonywaniem pracy czy to pośrednika w obrocie nieruchomościami, czy zarządcy nieruchomości. Nowa ustawa likwiduje ten problem, wprowadzając potrzebne pojęcia. Pośrednika i zarządcę definiuje jako osoby, które wykonują swoje obowiązki odpłatnie, w sposób przemyślany, ciągły i powtarzalny. 

Samo przykładne wykonywanie swoich obowiązków przez pośredników i zarządców było utrudnione wskutek odebrania im podczas deregulacji prawa do korzystania z niektórych baz i rejestrów, takich jak m.in. ewidencja ludności czy rejestr posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Bez możliwości wglądu do tych baz znacznie utrudniony był dostęp do informacji na temat osób zameldowanych w danym lokalu lub sprawdzenie, czy prawo do lokalu nie zostało przekazane innym osobom. Od września profesjonaliści odzyskają odebrane im uprawnienia.

Ustawodawca nie tylko nadał w nowelizacji dodatkowe prawa pośrednikom oraz zarządcom, ale i wprowadził możliwość nakładania na nich kar finansowych. Konkretnie: kar za brak obowiązkowego w przypadku tych zawodów ubezpieczenia OC. Od września będzie istniał obowiązek dołączania do każdej umowy pośrednictwa i zarządzania nieruchomością potwierdzenia posiadania odpowiedniej polisy. Jeśli na życzenie konsumenta pośrednik albo zarządca nie okaże dokumentu ubezpieczenia, będzie się musiał liczyć z karą finansową, którą może nałożyć na niego Inspekcja Handlowa.

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)Ocena: 6 gwiazdek (znakomite)

Średnia ocena: 4 / 1 razy

Oceń artykuł:

, ekspert Comperia.pl

Porady

Okiem blogera

Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!Nagrody:

Spółka notowana na GPW