- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Klucze za długi? Rewolucja tylko dla zamożnych
Rynkiem kredytów hipotecznych już niedługo mogą wstrząsnąć nadchodzące zmiany. Przynajmniej w teorii. KNF chce zobligować banki do oferowania kredytów o stałym oprocentowaniu oraz kredytów w opcji klucze za długi, dzięki której zadłużenia hipotecznego można się będzie pozbyć w całości dzięki przeniesieniu własności nieruchomości na bank. W praktyce z tego ostatniego rozwiązania będą jednak mogli skorzystać tylko najlepiej zarabiający.
Zgodnie z opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego projektem nowelizacji Rekomendacji S maksymalnie 35% będzie mógł wynosić wskaźnik DtI kredytobiorcy, który zechce skorzystać z opcji umorzenia długu w zamian za przekazanie kluczy. DtI, ang. debt to income, to stosunek zadłużenia do dochodów danej osoby. Oznacza to, że tylko konsumenci, których raty stanowią obciążenie do 35% zarobków będą mogli wykupić swój dług poprzez przeniesienie prawa własności nieruchomości. To w dodatku niejedyny warunek, który musi spełnić kredytobiorca.
Kolejnym wymogiem stawianym w rekomendacji jest uzyskiwanie przez konsumenta dochodów przekraczających średni poziom wynagrodzeń w gospodarce lub w danym regionie. Osoby zarabiające mniej nie będą mogły oddać nieruchomości z ustanowioną hipoteką w zamian za anulowanie zadłużenia.
Co istotne, wymiana kluczy za dług będzie dla kredytobiorcy oznaczać ostateczne rozliczenie z bankiem z umowy kredytowej. To znacząca zmiana w stosunku do obecnie praktykowanych zasad, zgodnie z którymi dłużnicy, których nieruchomości przejął bank, nadal są zobowiązani do spłaty długu. Sam proces oddłużania wymagać będzie zmian ustawowych, by ani kredytobiorca, ani bank nie mogli nadużywać swojej pozycji.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!