Tu jesteś: Start » Kredyty hipoteczne - najnowsze informacje » Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntu jeszcze w 2017 roku?
  • Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
2017-03-31

Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntu jeszcze w 2017 roku?

Choć potrzeba likwidacji prawa do użytkowania wieczystego już od lat powraca na rządowe i medialne forum, to wciąż brak ostatecznych regulacji. Mimo, że stosowana ustawa miała wejść w życie z początkiem 2017 r., mieszkańcy domów wielorodzinnych muszą uzbroić się w cierpliwość.

Mimo że ustawa o przekształceniu prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności miała zacząć obowiązywać już o 1 stycznia 2017 r., to oczekującym zmian w tej kwestii przyjdzie jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Prawo do użytkowania wieczystego jest reliktem czasów PRL-u. Choć problem miała rozwiązać ustawa z 2005 r., to okazało się, że proces przekształcenia prawa użytkowania w prawo własności można w łatwy sposób zablokować - wystarczy sprzeciw przynajmniej jednego właściciela mieszkania domu wielorodzinnego.

Użytkowanie wieczyste jest rozwiązaniem, które przekazuje użytkownikowi gruntu należącego do Skarbu Państwa prawo do tej ziemi, które przypomina prawo własności. W konsekwencji właściciel mieszkania znajdującego się w bloku postawionym na terenie należącym do państwa jest właścicielem tego lokalu, ale nie gruntu, na którym stoi budynek.

Prawo do użytkowania wieczystego jest przyznawane na 99 lat i wymaga regulowania co roku opłaty na rzecz Skarbu Państwa.

Ze względu na wprowadzanie komplikacji w zakresie własności, użytkowanie wieczyste komplikuje obrót na rynku nieruchomości, ale już niedługo problem ten ma zostać rozwiązany. Mocą nowej ustawy właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych zostaną automatycznie uwłaszczeni. Ale nie za darmo. Wykup nastąpi po uregulowaniu opłaty, która będzie pobierana co roku przez 20 lat. Roczna stawka ma być waloryzowana nie częściej niż co trzy lata.

Najkorzystniej na uwłaszczeniu wyjdą rodziny wielodzietne, które będą mogły liczyć na 50-procentową bonifikatę, jeżeli dochód miesięczny w przeliczeniu na członka rodziny będzie nie wyższy niż połowa przeciętnego wynagrodzenia. %)% rabatu otrzymają także osoby, które zdecydują się uregulować opłaty z góry - za pełne 20 lat. Wyjątkiem będą tereny należące do samorządów - w ich przypadku to one będą ustalały wysokość obniżek.

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)Ocena: 6 gwiazdek (znakomite)

Średnia ocena: 0 / 0 razy

Oceń artykuł:

, ekspert Comperia.pl

Porady

Okiem blogera

Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!Nagrody:

Spółka notowana na GPW