Tu jesteś: Start » Kredyty hipoteczne - najnowsze informacje » 6 ważnych zmian w ustawie o kredycie hipotecznym
  • Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
2017-02-28

6 ważnych zmian w ustawie o kredycie hipotecznym

Zatwierdzona przez Sejm ustawa o kredycie hipotecznym jest już na ostatniej prostej na drodze do opublikowaniu w Dzienniku ustaw. Zobacz, jakie zmiany ze sobą niesie i co one oznaczają dla konsumentów.

Choć ustawa jeszcze czeka na zatwierdzenie przez Senat i podpis prezydencki, to najprawdopodobniej to tylko formalność. Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych zmian, jakie już wkrótce mogą zacząć obowiązywać na rynku kredytowym.

1. Koniec kredytów walutowych

Ustawa pozwala na udzielanie kredytów hipotecznych w walucie innej niż złotówki tylko osobom, które osiągają większość dochodów w tej walucie. Mimo wszystko to już jedynie postawienie kropki nad i, ponieważ banki już od dawna ograniczyły sprzedaż kredytów walutowych, zgodnie z wydaną przez KNF w 2013 r. Rekomendacją S.

2. Opłaty za wcześniejszą spłatę tylko do 3 lat

I w tym przypadku zasady nakładane przez ustawę są już od dawna przestrzegane przez banki. Większość z nich nie pobiera opłat od nadpłat lub wcześniejszej całkowitej spłaty zadłużenia po przekroczeniu 3-5 lat od dnia podpisania umowy kredytowej. Teraz ten limit będzie wynosił 3 lata. Ustawa ogranicza przy tym maksymalną wysokość tego rodzaju opłat (do 3% w skali roku).

3. Decyzja kredytowa do 21 dni

Mimo że w praktyce większość banków wydaje decyzje kredytowe znacznie wcześniej, to już niedługo żaden z nich nie będzie mógł przekroczyć terminu 3 tygodni od przyjęcia kompletnego wniosku kredytowego.

4. Koniec sprzedaży wiązanej

Po wejściu w życie ustawy kredytobiorcy nie będą już zobowiązywani do korzystania z dodatkowych produktów banku (z wyjątkiem bezpłatnego rachunku otwieranego na potrzeby spłaty kredytu). Wciąż jednak banki będą mogły konstruować oferty w ramach sprzedaży łączonej, o ile będzie można z nich skorzystać także bez decydowania się na proponowane produkty dodatkowe.

5. Łatwiejsza restrukturyzacja

Zanim bank zechce zająć nieruchomość kredytobiorcy, który przestał spłacać raty, będzie musiał przedstawić mu propozycję restrukturyzacji zadłużenia. Jeśli mimo podjętych działań klient nadal nie będzie w terminie regulował należności, będzie miał aż pół roku na sprzedaż zadłużonego domu lub mieszkania na własnych warunkach. Dopiero po tym czasie nieruchomość będzie mógł zająć bank.

6. Bardziej przejrzyste reklamy

Ustawa nałoży na banki również nakaz przejrzystego konstruowania ofert kredytów hipotecznych. Te będą musiały m.in. zawierać wyszczególnione najważniejsze koszty oferty dla reprezentatywnego przykładu.

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)Ocena: 6 gwiazdek (znakomite)

Średnia ocena: 0 / 0 razy

Oceń artykuł:

, ekspert Comperia.pl

Porady

Okiem blogera

Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!Nagrody:

Spółka notowana na GPW