Tu jesteś: Start » Poradnik kredytobiorcy | Wszystko o kredytach » Jak zostać pośrednikiem lub agentem kredytu hipotecznego?
  • Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
2017-11-13

Jak zostać pośrednikiem lub agentem kredytu hipotecznego?

Nie każda osoba może pracować jako pośrednik kredytu hipotecznego. Wcześniej należy wykazać się odpowiednią wiedzą i zdobyć odpowiednie zezwolenia. Pierwszym krokiem jest obowiązek zdania egzaminu państwowego na pośrednika hipotecznego. Z egzaminu można być jednak zwolnionym pod warunkiem ukończenia wyższych studiów ekonomicznych lub prawniczych z tytułem magistra.

Każdy pośrednik kredytu hipotecznego musi uzyskać zezwolenie KNF wraz z wpisem do Rejestru Pośredników Kredytowych. Wniosek o wydanie zezwolenia pobrać można ze strony urzędu (planowane jest także udostępnienie opcji przesyłania wniosków on-line).

Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia wynosi 616 zł.

Zwolnieni z opłaty są agenci oraz ci pośrednicy kredytu hipotecznego, którzy działają na rzecz jednego kredytodawcy. Zgodnie z obowiązującym prawem działalność tego typu pośredników pozostaje poza zakresem pojęcia działalności regulowanej.

Odpowiedzialność za błędy agenta

Nie tylko sam pośrednik, ale również jego agent musi uzyskać wpis do rejestru pośredników kredytowych. Agent to przedsiębiorca występujący w imieniu i na rzecz wyłącznie jednego pośrednika kredytu hipotecznego.

Pośrednik kredytu hipotecznego ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania i ewentualne niedopełnienie obowiązków ze strony jego agenta, które były podejmowane na rzecz danego pośrednika.

Obowiązki reklamowe i informacyjne

Jedną z ważniejszych zmian, wynikających z nowej ustawy, są zasady dotyczące sposobu reklamowania kredytów hipotecznych.

Materiały reklamowe muszą być jednoznaczne, rzetelne, odpowiednio widoczne i przejrzyste. Zabronione jest umieszczanie w nich stwierdzeń dwuznacznych, nieprecyzyjnych i mylących. Reklamy drukowane lub zamieszczane w Internecie nie mogą zawierać zbyt małych, a przez to nieczytelnych czcionek. Regulowany jest też czas wyświetlania przekazów marketingowych.

W reklamach muszą również występować określone informacje, istotne z punktu widzenia kredytobiorcy, m.in.: oznaczenie przedsiębiorcy, szczegółowe dane cenowe kredytu i jego RRSO.  

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)Ocena: 6 gwiazdek (znakomite)

Średnia ocena: 0 / 0 razy

Oceń artykuł:

, ekspert Comperia.pl

Porady

Okiem blogera

Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!Nagrody:

Spółka notowana na GPW