Tu jesteś: Start » Poradnik kredytobiorcy | Wszystko o kredytach » Jak rozumieć reprezentatywny przykład kredytu hipotecznego?
  • Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
2017-02-28

Jak rozumieć reprezentatywny przykład kredytu hipotecznego?

Już wkrótce banki będą mieć obowiązek publicznego prezentowania kosztów kredytu hipotecznego na reprezentatywnym przykładzie. Czy jednak będzie to kolejny wymóg, z którego konsumenci nie będą mieli żadnych praktycznych korzyści? Okazuje się, że nie. Reprezentatywny przykład kredytu potrafi wiele powiedzieć o jakości oferty hipotecznej danego banku.

Już teraz banki są zobowiązane prawnie do przedstawiania w reklamach warunków reprezentatywnej oferty kredytu gotówkowego. Jeśli nowa ustawa o kredycie hipotecznym wejdzie w życie (a wszystko wskazuje na to, że to tylko formalność), podobne zasady będą obowiązywać również w reklamach kredytów hipotecznych. Tylko - co to oznacza i ile rzeczywiście można dowiedzieć się z reprezentatywnego przykładu kredytu mieszkaniowego?

Reklamy mają być czytelniejsze

Przyjęta przez Sejm ustawa o kredycie hipotecznym nakłada na banki obowiązek konstruowania reklam kredytów mieszkaniowych i budowlanych w sposób przejrzysty i jednoznaczny. Oznacza to, że mają być zrozumiałe dla konsumentów, podając wszystkie niezbędne informacje w sposób widoczny. Jedną z zasad ma być zamieszczanie w reklamach reprezentatywnych przykładów ofert kredytowych, które ukazywałyby szczegółowe dane dotyczące kosztów oferty.

Jedna oferta – różne koszty

Warto podkreślić, że jedna oferta kredytowa może mieć wiele wariantów, wskutek czego różne osoby, o odmiennych zarobkach, historii kredytowej i statusie materialnym, mogą uzyskać kredyt o innych parametrach (różnej wysokości oprocentowania, prowizji itp.). Reklama musi jednak podawać koszty kredytu, a przedstawienie ich dla wielu wariantów oferty zwyczajnie nie jest możliwe. Właśnie dlatego banki stosują przykłady reprezentatywne.

Kredyt reprezentatywny, czyli jaki?

Zgodnie z zapisami ustawy kredytem reprezentatywnym jest kredyt, którego warunki zostaną zaoferowane minimum 2/3 kredytobiorców obsługiwanych przez dany bank, z uwzględnieniem średniego okresu spłaty i całkowitej kwoty kredytu. Jednym zdaniem - przykład reprezentatywny ma dotyczyć kredytów zaciąganych przez większość klientów hipotecznych banku. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na prezentowane przez bank koszty takiej oferty.

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)Ocena: 6 gwiazdek (znakomite)

Średnia ocena: 0 / 0 razy

Oceń artykuł:

, ekspert Comperia.pl

Porady

Okiem blogera

Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!Nagrody:

Spółka notowana na GPW