- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czym jest hipoteka przymusowa?
Gdy bierzemy kredyt mieszkaniowy lub na kupno domu, to bank, który udziela nam pożyczki, chce mieć pewność, że oddamy dług. W tym celu żąda od nas zabezpieczenia tej nieruchomości. Nazywa się to hipoteką. Czym wobec tego jest hipoteka przymusowa?
Hipoteka przymusowa stanowi swego rodzaju środek egzekucyjny, który prowadzi do zabezpieczenia możliwości dochodzenia roszczenia stwierdzonego w tytule egzekucyjnym. Hipoteka przymusowa nie powstaje na mocy umowy, czy też na mocy jednostronnego oświadczenia woli właściciela nieruchomości. Wierzyciel składa bowiem wniosek z załączonym do niego tytułem uprawniającym do prowadzenia egzekucji. Powstaje więc de facto bez zgody właściciela nieruchomości. Może również zostać ustanowiona wbrew jego woli – stąd też jest nazwa.
Wniosek o wpis hipoteki przymusowej składa się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego prowadzącego księgę wieczystą ustanowioną dla nieruchomości, na której wierzyciel chce ustanowić hipotekę przymusową. We wniosku określa się nieruchomość wraz z numerem jej księgi wieczystej, wysokość hipoteki przymusowej, dodając do tej wysokości klauzulę: "wraz z odsetkami ustawowymi". Wysokość będzie z reguły równa wysokości wierzytelności stwierdzonej prawomocnym orzeczeniem.
Hipoteka przymusowa zostaje ustanowiona w chwili wpisania do księgi wieczystej. Od tego momentu wywiera wszelkie skutki prawne, zapewniając wierzycielowi bardziej komfortową sytuację i większe szanse odzyskania swojej należności.
Co dzieje się w przypadku, gdy nieruchomość stanowi na zasadzie wspólności ustawowej współwłasność małżonków? Konieczne jest wtedy rozszerzenie klauzuli na drugiego małżonka, a więc spełnienie warunku przewidzianego dla prowadzenia czynności egzekucyjnych z nieruchomości po jej zajęciu w postępowaniu egzekucyjnym z nieruchomości.
Cecha charakterystyczną tego rodzaju hipoteki jest natychmiastowa wymagalność zabezpieczonej przez nią wierzytelności w razie dokonania sprzedaży, wydzierżawienia , wynajęcia lub innego odpłatnego udostępnienia obciążonej nieruchomości.
Przepisy dotyczące omawianej hipoteki są bardzo nieprecyzyjne, w związku z czym pojawia się wiele wątpliwości, przede wszystkim co do samej istoty tej hipoteki, wszelkie rozważania na ten temat skazane są na większą lub mniejszą dowolność interpretacyjną.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!